تبلیغات

مترجم سایت

مهمتـریـن اخـبـار روز دنـیـا

مهمتـریـن اخـبـار روز دنـیـا
+دانلود رایگان کمیابترین کتب آموزشی+دانلود رایگان نرم افزار 2016 و ... 
تبلیغات 240*120
نویسندگان وبلاگ :
دانلود كتاب
ابر برچسب ها
جدیدترین اخبار اقتصادی اخبار ورزشی امروز اخبار داخلی اجتماعی مهمترین اخبار اجتماعی مهمترین اخبار امروز مهمترین اخبار ورزشی امروز جدیدترین اخبار روز ایران اخبار حاشیه ای خبرهای تازه و داغ امروز اخبار امروز پرحادثه ترین خبر امروز جدیدترین اخبار حوادث روز جدیدترین اخبار اجتماعی روز جدیدترین اخبار فناوری و اطلاعات برچسب ها: اخبار اجتماعی جدیدترین اخبار اطلاعات مهمترین خبرهای پزشكی اخبار مذهبی روز اخبار جدید جدیدترین اخبار روز اخبار پزشكی اخبار مذهبی امروز اخبار ورزشی اخبار مجلس اخبار روز دنیا اخبار گوناگون اخبار مذهبی اخبارجدید اخبار خارجی جدیدترین اخبار مذهبی روز اخبار اجتماعی امروز اخبار اقتصادی جدیدترین اخبار ورزشی روز جدیدترین اخبار مجلس جدیدترین اخبار پزشکی روز اخبار بین الملل جدیدترین اخبار فناوری اخبار سیاسی روز اخبار پزشکی امروز مهمترین اخبار روز ایران اخبار سیاسی مهمترین اخبار اقتصادی اخبار حوادث مهمترین اخبار مذهبی اخبار تازه و داغ مهمترین حوادث امروز مهمترین اخبار سیاسی امروز اخبار مجلس شورای اسلامی اخبار سیاسی امروز
دانلود نرم افزار 2012

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1394/10/27/13941027000281_PhotoA.jpg

استفاده و بازگشایی عرصه برای رأی و اقدام نخبگانی و مردمی می تواند بخشی از زمان های از دست رفته را جبران و ناکامی های محتمل را کاهش دهد.

نگاهی به ضرورت های اقدام برای یک رویداد مهم بین المللی
از زمانی که در سال 2004 وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی در چهارمین اجلاس خود در الجزایر که توسط سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی کشورهای اسلامی (آیسسکو) برپا شده بود تصمیم به انتخاب پایتخت های فرهنگ اسلامی گرفتند حدود 11 سال می گذرد.
شهر مکه مکرمه قبله مسلمانان آغازگر برنامه پایتخت های فرهنگی در سال 2005 بود و هر ساله سه شهر اسلامی در آسیا، آفریقا و منطقه عربی میزبان این رویداد مهم فرهنگی است که غالبا یک شهر وضعیت محوری را در هر سال پیدا می کند و شهرهای پایتخت فرهنگ اسلامی تا سال 2025 انتخاب و مصوب شده است.

مقوله پایتخت های فرهنگی بنا به ظرفیت های مفیدی که در خود دارد، برنامه ای است که توسط غالب سازمان های منطقه ای و بین المللی طراحی و دنبال می شود. مثلا اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب هم هر ساله شهرهایی را به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا و یا پایتخت فرهنگ عرب انتخاب و معرفی می کنند.

در شرایطی که فرصت ناچیز باقی مانده تا آغاز سال 2017 ضرورت اقدامات عاجل را گوشزد می کند، به میدان آوری و سهم دهی و بسیج امکانات نخبگانی و مردمی یکی از بهترین گزینه ها برای بهره برداری فوری از این فرصت است

شهر مشهد نیز در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برگزیده و تعیین گردیده است.
نکته مهمی که در اینجا باید به یاد داشت این است که این انتخاب و اعتبار قبل از هر چیز یک مسئله حقوقی نیز هست یعنی علاوه برآنکه برای جمهوری اسلامی ایران مسئولیت بیشتر فرهنگی و معنوی ایجاد می کند، بار حقوقی هم به دنبال دارد و برگزاری شایسته پایتختی فرهنگ اسلامی در سال 2017، بطور رسمی توسط سازمان آیسسکو به عنوان بازوی فرهنگی سازمان همکاری های اسلامی مطالبه خواهد شد زیرا نامزدی شهرها برای میزبانی پایتخت فرهنگی به درخواست رسمی نمایندگان خود کشورها صورت پذیرفته و سپس توسط اعضای آیسسکو بررسی و مصوب گردیده است.

از دیگر سو روشن است که به دلایل مختلف برگزاری و میزبانی بسیاری از رویدادهای بین المللی و جهانی نصیب ایران نمی شود اما اکنون یک ظرفیت روشن و شایسته برای شهر مقدس مشهدالرضا(ع) در پیش است که حدود یک دهه برای فکر و برنامه ریزی و اقدام جهت میزبانی از آن فرصت داشته ایم که از دست داده ایم و اکنون کمتر از یکسال دیگر تا آغاز نوبت ما فرصت مانده که قطعا زمان ناچیزی است.

مسئله بسیار مهمی که شاید بتواند کمی برای مسئولان امر و البته فعالان و صاحبنظران دغدغه برانگیز باشد این است که تا سال 2025 تنها شهر ایرانی و شیعی که در فهرست پایتخت های فرهنگ اسلامی جهان اسلام مانده است فقط مشهدالرضا(ع) است.
شهر اصفهان در سال 2006 و شهر نجف اشرف در سال 2012 تنها شهرهای ایرانی و شیعی این فهرست بوده اند که بنا به اذعان دست اندرکاران خود این شهرها ناکامی های زیادی در استفاده از این فرصت داشته اند گرچه بررسی ها نشان می دهد نجف اشرف توانست با وجود انواع کاستی ها گام های مهم و ارزشمندی بردارد.

این در حالی است که شرایط منطقه ای ایران و تشیع و اوج گیری کم سابقه وشاید بی سابقه هجمه های رسانه ای و فرهنگی علیه ایران، تشیع و انقلاب اسلامی در طول پنج سال اخیر و تلاش سهمگین برای تخریب وجهه و الهام بخشی تلاش های ایران اسلامی و الگوهای برآمده از آن مانند مردمسالاری دینی، بیداری اسلامی و استقلال و پیشرفت؛ ضرورت اهتمام به بهره گیری حداکثری از فرصت مشهد 2017 را گوشزد می کند.

در همین حال نباید احتمال برخی کارشکنی ها برای خارج کردن این فرصت از دست جمهوری اسلامی را از نظر دور داشت و سعی بلیغی را برای اثبات و تحکیم اقتدار و الهام بخشی فرهنگی غیر قابل انکار مشهدالرضا(ع) بکار گرفت. می دانیم که رئیس سازمان همکاری های اسلامی و همچنین ریاست سازمان آیسسکو هر دو اهل عربستان سعودی هستند و از این رو باید مراقبت بیشتری از فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته به عمل آورد.

در عین آنکه مسئولیت سنگینی در این رابطه متوجه دستگاه های رسمی کشور است اما این به معنای نبود ظرفیت برای نقش آفرینی بخش های غیردولتی و مردمی نیست. در شرایطی که فرصت ناچیز باقی مانده تا آغاز سال 2017 ضرورت اقدامات عاجل را گوشزد می کند، به میدان آوری و سهم دهی و بسیج امکانات نخبگانی و مردمی یکی از بهترین گزینه ها برای بهره برداری فوری از این فرصت است.
در شرایطی که بسیاری از نهادها و دستگاه های مسئول الگو، مدل و نقشه راه روشنی برای طراحی و پیشبرد برنامه های لازم برای میزبانی پایتخت فرهنگی مشهد در سال 2017 در دست ندارد، استفاده و بازگشایی عرصه برای رأی و اقدام نخبگانی و مردمی می تواند بخشی از زمان های از دست رفته را جبران و ناکامی های محتمل را کاهش دهد.

مشهدالرضا(ع) به عنوان یک کانون جوشان مذهبی در شرق اسلامی که روز به روز بر ابعاد بین المللی آن افزوده شده و توجهات بسیاری را به خود معطوف می کند در تاریخ معاصر دارای سابقه روشن و متمایزی در شکل دهی انواع حرکت های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی است.
حال همین ریشه های تاریخی از قیام گوهرشاد گرفته تا نهضت اسلامی و ظهور طیف وسیعی از چهره ها، علما، متفکران و فعالان که نقش های تأسیسی زیادی در عرصه های گوناگون داشته اند نویدبخش امکان و ضرورت استفاده از ظرفیت های نخبگانی و غیردولتی به عنوان یک راهکار موثر جهت بهره وری حداکثری از فرصت باقی مانده تا آغاز میزبانی مشهد از پایتختی فرهنگ اسلامی در سال 2017 می باشد.
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: اخبار مذهبی، جدیدترین اخبار مذهبی روز، مهمترین اخبار مذهبی، اخبار مذهبی روز، اخبار روز دنیا، خبرهای تازه و داغ امروز، اخبار داخلی،
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394 ] [ 08:26 ق.ظ ] [ سعید خدّامی سعیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

((( بسم اللّه الرحمن الرحیم )))

(ایمیل خود را در بخش نظرات بگذارید و عضو گروه خبری ما بشوید و اخبار روز را از طریق ایمیل دریافت نمایید).(اگر تمایل در همکاری با ما در بخش خبری دارید میتوانید خبر خود را در بخش نظرات بگذارید تا ما آنرا با نام شما در وبلاگ ثبت کنیم).با تشکر مدیر وبلاگ.
آرشیو خبری
آخرین اخبار داغ
لیست آخرین اخبار
آمار بازدیدكنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Google

جستجو
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز